Прабългари
ДЪРЖАВАТА НА КАН КУБЕР
С основаването на Дунавска България на Балканския полуостров възниква още едно държавно обединение на българи. Това са земите, които са владени от кан Кубер. Те придобиват статут на самостоятелна държава, която дълго време се управлява сама и поддържа тесни връзки с Дунавска България, преди в един момент да се слеят в едно.
ПовечеБАТ БАЯН И ДЪРЖАВАТА НА ЧЕРНИТЕ БЪЛГАРИ
Бат Баян, е първородният син и наследник на великия кан Кубрат. След смъртта на баща си той води упорита война с настъпващите хазари в продължение на повече от три години. Неговите действия дават възможност на братята му – Аспарух, Кубер, Котраг и Алцек да се изтеглят със своите племена и да положат основите на нови поселения.
ПовечеКАЛЕНДАРЪТ НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ
Календарът на древните българи е признат официално от учените на ЮНЕСКО за най-стария и точен в света още през 1976 г. Последните изследвания показват, че началото на календара е поставено през 5505 г. пр. Хр. Той е по-стар дори от календара на маите, чиято датировка е определена около IX – X в. пр. Хр.
ПовечеДРЕВНИТЕ ЗНАЦИ НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Духовната култура на всеки народ е свързана не само с различни предания, легенди, традиции, представи за света. Вкоренени дълбоко в него предавани през вековете те се превръщат в неразделна част от неговото съществуване. Един основен елемент от тази духовна култура са оставените знаци и символи от древните българи.
ПовечеАУЛИТЕ НА ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ
Древните българи развивали значителна по своите размери строителна дейност. Съществена част от нея било изграждането на различни по своята големина и сила укрепления и центрове на военната административна власт. Особено застъпено било това строителство в създадената от кан Аспарух Дунавска България.
ПовечеРОЗЕТА ОТ ПЛИСКА
Един от най-интересните и в същото време будещ загадка артефакти откривани при археологически разкопки в България е седемлъчев бронзов медальон. Намерен през 1961 г. при разкопки в Плиска. Той и до днес е обект на различни изследователи.
ПовечеСКУЛПТУРАТА НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Прабългарите са били умели строители, и в никакъв случай не са били диви номади, въпреки опитите на мнозина историци да ги изкарат такива. Въпреки че първите сгради на новооснованата Дунавска България били от дърво, и се използвали преносими юрти, впоследствие те се заменят от камък.
ПовечеКАН КУБРАТ И ВЕЛИКА БЪЛГАРИЯ
През 635 година вождът на българското племето оногундури кан Кубрат създал в приазовските и причерноморските степи големия племенен съюз „Старата Велика България”. Държавата бързо се разраства и се превръща в сериозен военно-политически фактор в средновековния свят.
ПовечеПЛИСКА – СТОЛИЦАТА НА ДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ
Всеки народ и държава имат своя столица, която символизира неговото обединение и национално самосъзнание, с която той се свързва. Прабългарите през своята хилядолетна история са създали няколко държавни обединения със свои центрове. Сред тях особено важно място заема Плиска – столицата на Дунавска България.
ПовечеОБЛЕКЛОТО НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Прабългарите изработвали своите дрехи предимно от кожи на диви и питомни животни. Използвали и други материали, като лен, коноп и вълна. Дрехите им отразявали начина на живот и общественото положение. Те били едновременно спретнати и съчетавали техния вкус към изящество.
ПовечеВОЕННОТО ИЗКУСТВО НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
През Средновековието са се водили много войни. В тях българските бойци и конници неведнъж са доказвали своето достойнство и смелост, печелейки уважението на враговете. Успешните победи на прабългарите се държат на тяхното военно изкуство.
ПовечеОБЩЕСТВОТО НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Древните българи са притежавали не само стройна военна система, но и добре организирано общество, благодарение на което те са успели да разпространят своята култура и величие в онези древни времена. Общественият строй при прабългарите се основава на авторитета на родоначалника.
ПовечеЗАНАЯТИ НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
За упражняваните от древните българи занаяти свидетелстват многобройни археолохически находки. Откритите изделия, върху които при направата им са поставени български знаци, дават сравнително богата и точна информация.
ПовечеПОМИНЪК НА ПРАБЪЛГАРИТЕ
Силата на един народ през средновековието се е определяла не само от мощта на армията, но и от добре развитата икономика и поминък, които са били нужни, за да съществува държавата.
ПовечеПрабългари
Древните българи имат високоразвита държавност с повече от 40 утвърдени във времето държавни и военни звания. Общественото им устройство се основава на отлично изградена строга йерархична структура.
Повече